Projekt współczesnego ogrodu – z nutką nostalgii i stylu retro

Styl projektowanego ogrodu przydomowego

Na rysunkach – ogród przydomowy, do użytku prywatnego, którego projekt powstawał podczas budowy domu. Dom ma być utrzymany w nowoczesnej stylistyce – ale – z nutką nostalgii. Akcent retro widoczny jest w materiałach wykończeniowych zastosowanych w elewacji (klinkier, drewno). I te właśnie szczegóły zdeterminowały, jak ma wyglądać projekt ogrodu. Linie rabat nawiązują do współczesnych założeń ogrodowych, jednak ich zawartość (czyli skład roślin) jest już bardziej 'klasyczny’.

Praca nad projektem

By nawiązać do prostej, współczesnej bryły budynku ograniczyłam rabaty prostymi, geometrycznie ułożonymi obrzeżami. Wzór ułożenia kostki brukowej także nawiązuje do formy domu. Jak napisałam wcześniej, chciałam nawiązać do stylu retro, z tego powodu wybrałam kostkę o mniejszym formacie. Drobniejsza, niż obecnie popularne wielkoformatowe bruki, kostki (m.in. Libet, MiniTrio) są w odbiorze bardziej sielskie, rustykalne i nostalgiczne.

Dobór roślin do ogrodu

Zaprojektowany zestaw gatunków roślin może przypominać zagajniki tajemniczego ogrodu. Wiele krzewów posiada atrakcyjne o różnych porach roku kwiaty lub owoce. Dzięki temu zabiegowi projektowemu lepiej będzie widoczna zmiana pór roku. Obecność krzewów o barwnych owocach (typu ognik ) może zachęcać ptaki, by częściej pojawiały się w ogrodzie. Krzew, który posiada owoce dla człowieka jedynie o wartości dekoracyjnej, może być bezcenny dla ptaków. W zimie ptaki żywią się pozostałymi na krzewach owocami. Dodatkowym atutem ogników – z perspektywy ptaków 🙂 – są ich ciernie. W gęstych krzewach, o ciernistych gałęziach, łatwiej jest się schronić. Projektując ogród dobrze mieć na uwadze wiek jego użytkowników – który czasami niestety wyklucza takie rośliny. Ale warto również przemyśleć efekt końcowy : Czy chcemy, by w ogrodzie gościły ptaki i motyle? Czy nasze dzieci już są na tyle duże, że mogą spędzać bezpiecznie czas w otoczeniu takich zarośli?

Mimo bardzo zdecydowanych, geometrycznych linii rabat przedstawiony ogród nie jest założeniem w nowoczesnym stylu. Kwiaty i krzewy tworzące rabaty mają charakter sielski. Odrobina nostalgii ukrywa się w dobranych gatunkach roślin. Rośliny wybrane do tego ogrodu to także rośliny kwitnące : róże okrywowe i róże pnące, obficie kwitnące azalie, odporne i skromne pięciorniki. Szczególnie róże wprowadzają do ogrodu romantyczny charakter, również gdy nie możemy sobie pozwolić np. na obficie kwitnące kwiaty jednoroczne. Ogród ma być łatwiejszy w utrzymaniu, dlatego są w nim również „praktyczne” rośliny okrywowe, takie jak: jałowce płożące i irgi. Rośliny, które w części ogrodu stanowią „tło” dla kompozycji z wyższych krzewów. Projekt tego ogrodu jest więc połączeniem ogrodu romantycznego z ogrodem „praktycznym”, łatwiejszym w utrzymaniu i pielęgnacji. Tajemniczy ogród dla zapracowanych, ale spragnionych kontaktu z naturą.


A jednak – nastąpiło małe, ogrodowe szaleństwo…


Wykonawczo w ogrodzie nastąpiły zmiany wzbogacające rabaty w znaczną ilość kwiatów. Pojawiły się w większej ilości rośliny zmieniające kolor w ciągu sezonu . Tym sposobem jest i orszelina i kalina Pink Beauty. Zostały wprowadzone dodatkowe kwitnące byliny i krzewinki. Można będzie dzięki temu podziać i andromedę i (niejedną) piwonię ITOH. Piwonie typu ITOH próbowała i chwaliła w swoich filmikach pani Marta Potoczek (’Leniwa Niedziela’ na YouTube), którą bardzo szanuję za pogodę ducha 🙂 . Jest to osoba, której filmiki oglądam niczym formę rekreacji – mimo, że jest to sprawa poniekąd zawodowa. Piwonie jednak zostały nie tyle z polecenia pani Marty, co z polecenia pani z Fabryki Zieleni w pobliskim (dla mnie), małopolskim Wygiełzowie.


  • typ ogrodu: ogród przydomowy
  • lokalizacja: Małopolska
  • cel projektu: zagospodarowanie zielenią pustej działki przy nowym budynku
  • rysunki: szkice odręczne Gabriela Rusek, Biuro Kreatywne Gabriela Rusek